Ortadoğu

Tarihi Filistin tarihi: Corc Habaş

Öldüğü zaman emperyalistlerin, onun adını fazla hatırlatmamak için sessiz sevinçlere gark olduğu, çoklarına “Filistinli teröristlerden biri işte” diye öğretilen Corc Habaş’ın tarihi zaferler ve yenilgilerle dolu Filistin’in tarihidir. Yenilgi, kabul edilmediği sürece zafere dönüşmeye muktedirdir. “Devrim için savaşan sosyalistler” içinse bu muktedirlik, mukadderattır


Filistin devrim önderlerinden CORC HABAŞ ya da kimi zaman yazılan ismiyle George Habbash (Ağustos 1926-26 Ocak 2008)

Filistin devrim önderlerinden CORC HABAŞ ya da kimi zaman yazılan ismiyle George Habash (Ağustos 1926-26 Ocak 2008)

Leyla Halid, El Cezire’ye Corc Habaş’ın öldüğünü bildirdiğinde tam yedi yıl önce bugündü.

1968 dalgalarına rüzgârını üfleyen en güzel ve güleç yüzlerden Leyla Halid’in1  bildirdiği ölüm haberi, Filistin Yönetimi’nde üç günlük yas boyunca yarıya inmiş bayraklarla yankılandı.

Corc Habaş kimdir?

Bizde zaman zaman İngilizcede yazıldığı gibi George Habaş ya da Habash diye bilinen Corc Habaş, iki paylaşım savaşının ortasında, 1925’te adı El Lidda olan, 1948 işgalinden sonra ise Lod yapılan şehirde doğdu.

Çoklarına göre Yunan Ortodoks bir kökeni olduğu için, kimilerine2 göre ise (Arafat’ın aksine) samimi, dürüst ve sağlam kişiliği yüzünden FKÖ önderi olmadıysa da, 1980’lerde Filistin hareketinin İslamize edilmesine kadar Filistin’in ikinci en büyük örgütünün kurucusu ve önderiydi. Bu örgüt, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’dir (FHKC).

Corc_Habas-Siyasol-2“Neden mi bu yolu seçtim? Siyonizm işte bu da o yüzden. Bir de barıştan bahsediyorlar!”
23 yaşında, bütün kent halkıyla birlikte doğdukları yerden sürülürken komşusunun oğlu Emin, İsrail askerlerinin arama emrine direndiği için, onun gözleri önünde kurşuna dizildi: “Neden mi bu yolu seçtim? Siyonizm işte bu da o yüzden. Bir de barıştan bahsediyorlar!

Beyrut’ta tıp öğrenimi görürken, anti-semitizme varan milliyetçi eylemler içindeydi. Militan genç eylemcilerden oluşan Arap Komando Müfrezeleri’nin başka grupların çıkarlarına alet olduğunu görünce Wadi Haddad adlı parlak bir taktisyenin etrafında oluşan Milliyetçi Arap Hareketi’ne dahil oldular. Daha sonra birlikte, Haddad’ın Ürdün’de kurduğu Halk Kliniği’nde çalıştılar. Haddad, ilerleyen yıllarda uçak kaçırma gibi uluslararası ses getiren eylemleri, örgütün komutası dışında, neredeyse özerk bir biçimde, FHKC-Dış Operasyonlar adı altında yürütecekti; ta ki üyeliği dondurulana kadar.

Habaş, Filistin’in kurtuluşunun Arap ülkelerinin birliğine doğrudan bağlı olduğuna hep inandı; ama 1967’nin o acı yenilgisinden sonra, kurtuluşun ancak Vietnam tarzı Marksist-Leninist bir gerilla mücadelesinden geleceğine kani oldu.

FHKC: Hatasıyla, doğrusuyla “bizim” tarihimiz

FHKC, 1967’de kuruldu. Örgütün bir başka kurucusu Naif Hawatme, bir yıl sonra Filistin tarihinin küçük ama etkili örgütlerinden Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi’ni (FDHKC, sonra FDKC) kuracaktı. Habaş, 2000 yılında sağlık nedenleriyle ayrılana kadar Cephe’nin Genel Sekreteri’ydi.

Çeşitli dönemlerde FKÖ’nün ve İntifadaların içinde ve yönetiminde yer aldı. İsrail tarafından sayısız kez öldürülmeye çalışıldı. 1972’de kendisine yönelik suikast girişiminde şair yoldaşı Ğassan Kanafani’yi yitirdi, kendisi felç geçirdi. Birinde dakikalar önce değiştirdiği uçağını içinde o var diye kaçırdılar.

Corc_Habas-Siyasol-3Corc Habaş, kimilerine göre, “20. Yüzyılın ikinci yarısında dünya devrimci hareketine bir simge aranacaksa en uygun isim.”
FHKC’nin stratejik ve taktik tutumları ve dolayısıyla “hataları ve sevapları” kısa bir anma yazısına sığmaz belki, ama hemen Habaş’ın her zaman uzlaşmanın uzlaşmaz düşmanı, bağımsız ve bütünlüklü Filistin’in dostu olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Öldüğü zaman emperyalistlerin, onun adını fazla hatırlatmamak için sessiz sevinçlere gark olduğu, çoklarına “Filistinli teröristlerden biri işte” diye öğretilen bu adam, Ebu Halil’in deyişiyle “20. yüzyılın ikinci yarısında dünya devrimci hareketine bir simge aranacaksa” en uygun kişiydi.

Habaş’ın tarihi Filistin’in tarihidir

Onunla birlikte yürüyenler bu tarihin en önemli isimleridir. Onun geçtiği uğraklar, doğruları ve yanlışlarıyla, acıları ve kahramanlıklarıyla, Filistin hareketinin geçtiği uğraklardır.

Bugün, ölümünün yedinci yıldönümünde politik ve askeri bakımdan yenilmiş diyebileceğimiz bir hareketin önderi olarak anıyoruz onu.

Yenilgi, kabul edilmediği sürece zafere dönüşmeye muktedirdir. Söz konusu olan “devrim için savaşan sosyalistler” ise bu muktedirlik, mukadderattır aslında. 

@prometeatro | yazilama.net

fhkc-4

Bugün binlerce kişi Gazze’de Habaş için yürüyordu. direnisteyiz.org haberi için resme tıklayın

  1. Filistin halkı adına kaçırdığı uçaklarla meşhurdur. Leyla Halid, Gezi günlerinde yaptığımız bir röportajda Gezi’ye selam iletmişti.
  2. Örneğin ABD’de siyaset bilimi profesörü olarak görev yapan Esad Ebu Halil’e
Etiketler: , , , , , , , ,

2 Yorum

  1. Pingback: Direnişteyiz! » Tarihi Filistin tarihi: Corc Habaş- Barış Yıldırım (Siyasol.org)

  2. Pingback: Ocak’ta Yitirdiklerimiz | WÊJEYİ

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yandex.Metrica