Etiketler: "Kobanê"

Fırsatını arayan nefret
Faşizm

Fırsatını arayan nefret

Faşizm ihtimallere tahammül etmez.
Bu ülkede büyük bir isyan potansiyeli var.
Yönetilenler eskisi gibi yönetilmek istemiyorsa hiç bir saray halkın örgütlenmesini beklemez.

ABD ve İsrail’e karşı silahlanmış halkın çağı
Hasan Sivri / Ortadoğu

ABD ve İsrail’e karşı silahlanmış halkın çağı

Enis Nakkaş’la röportaj (Medya Şafak)
Rusya, İran, Lübnan Hizbullahı ve Suriye direniş ekseninden Ordadoğu’da süregiden savaşa bir değerlendirme
“Haritalar da yeniden çiziliyor. Alınan bir karar var. Bizlerin iradesi dışında çizilemez bu haritalar. Bizim de bölgeye ve siyasi geleceğine dair görüşlerimiz var.”

Soykırım-Ezidi bir ressam
Kürdistan

Tel Abyad-Lazkiye yolu

Ünlü yazar Çehov, “bir oyunun başında sahnede bir silah asılıysa, oyunun sonunda o silah patlar” der. Bu Lazkiye-Akdeniz sözleri de birgün bir yere varacak.
Buna hazır mıyız?

Süleyman Şah Türbesi dalgalanan bayrakların gölgesinde
Kürdistan / Silahlı Mücadele / Türkiye Devrimci Hareketi

Eşme ruhuna selam, devrimci ruha el Fatiha

“Kürdistan Kürt halkınındır” diyen devrimcilerin varlığı ve eleştirisi, bütün ufku “Hevsel Bahçeleri’ne binayı TOKİ dikmesin, biz dikelim” cümlesinden öteye geçmeyen Kürt müteahhit kafasının planlarını engelleyen en büyük faktördür. Dahası bir vesile dağdan indirilecek ama korktuğu başına gelecek Kürt gerillasının da en büyük dostu, bugün bunları söyleyebilen, kendi bedeni üzerinde kendi kafasını taşıyan istisnasız tüm sosyalistlerdir.

Devrim Nedir ve Onu Neden Çok Severiz?
Marksizm-Leninizm

Devrim Nedir ve Onu Neden Çok Severiz?

Grup Yorum ve “Rojava/Kobanê Devrimi” tartışması üzerine: Devrimi sevmemiz normal, çünkü çok güzel bir şey, ama keşke kendisini adından daha çok sevseniz. Siz “radikal demokrat”larsınız, devrime karşısınız, bu gerçekle barışın artık. Bütün radikal demokrasi teorisi zaten devrim teorisine karşı yazılmıştır. Kendinize gelin.

Bir Levazımatçı, bir Şakşakçı, bir Utangaç
Emperyalizm / Ortadoğu

Bir Levazımatçı, bir Şakşakçı, bir Utangaç

Önemli her kavşak sola ve sağa savruluşları beraberinde getirir. Kobanê ve emperyalist müdahale bu kavşaklardan biriydi. Bir yanda birbirinin cenazesini alelacele kaldırmaya çalışanlar, bir yanda şakşakçılar, bir yanda utangaç eleştiriler. Oysa bizim sağlam temellere ihtiyacımız var: Anti-emperyalizm ve haklı direnişlerin yanında olmak en önemli iki temel taşımız.

Hayaller Stalingrad, gerçekler Washington
Anti-emperyalizm / Enternasyonalizm

Hayaller Stalingrad, gerçekler Washington

Alman emperyalizminin özene bezene yaptığı, Kobanê’den de geçen Berlin-Bağdat demiryolu kendine yar olmadı. Onun pişirdiği yemeği sonradan başkaları yedi. Ama asıl sorun şu ki geride birbirine düşmanlaştırılmış halklar bıraktı.

Belki yarın ABD emperyalizmi bölgede bu kadar güçlü olamayacak. Ama biz Ortadoğu halkları her doğan gün birbirimizin yüzüne bakarak uyanacağız.

Umutlar Gezi 3. sezonda
Kürdistan / Türkiye Devrimci Hareketi

Umutlar Gezi 3. sezonda

Gezi-Lice-Gülsuyu’nda işaretleri görülen, adını koymakta anlaşamadığımız o ruh bir kez daha karşımızda. Bu defa ağırlıkla Kürt tarafımız ayakta. Karşılıklı her duyarsızlıkta Gezi ruhunun öldüğüne, hatta hiç olmadığına dair tespitler yapılıyor. Oysa kendi içinde çelişkileri olan büyük oranda örgütsüz bir ruhtan bahsediyoruz. Bu ruh örgütlenmezse Kobanê’den çok daha fazlasını kaybedebiliriz.

Lêxin hevalno, jibo Arîn’ê lêxin!
Kürdistan / Memleket

Lêxin hevalno, jibo Arîn’ê lêxin!

Kobanê’yi de ezen sınıflara karşı direnişin her türünü de layıkıyla anlayabilecek tek siyasal konum Marksizm ve Leninizm. Stalingrad bu yüzden bugün bu kadar çok anılıyor. Unutulmasın: Stalingrad düştü dendiği anda ayağa kalktı ve bu Hitler’in sonu oldu. Kobanê ona en çok da böyle benzesin. Lêxin hevalno, jibo Arîn’ê lêxin!

Bayram şekerleri Gezite ve Siyasol
Siyasol

Bayram şekerleri Gezite ve Siyasol

İkrime’de katledilen Arap Alevi, Filistinli ve Arap Hristiyan çocuklar için bir bayram düşlüyoruz, Kobane’deki çocuğun sınır teli olmaksızın, Suruç’a bayramlaşmaya gidebileceği bir dünya düşlüyoruz. Çocuklar bayram şekeri için kapıyı çaldığında, Hüseyin Üzmez gibilerinin kapıyı açmayacağı bir dünya.

Yandex.Metrica