Etiketler: "IŞİD/İD"

Halep ne yana düşer? – 2
Ortadoğu

Halep ne yana düşer? – 2

Suriye, şehre kuzeyden bağlanan, çoğu Çeçen cihadçıların temel ikmal yolunu kesmek, cihadçıların elindeki kısmı kuşatmak için son haftalarda ciddi bir atılım içinde. Tayyip Erdoğan “Varsa Halep, yoksa Halep” diyor. Dış basın imdat çağrıları yayınlıyor. Gelin bu ikmal yoluna biraz bakalım

Halep Ne Yana Düşer? – 1
Ortadoğu

Halep Ne Yana Düşer? – 1

Halep düşerse, kukla bir Suriye yönetiminin merkezi olacak. Halep düşse de kurtulsa da seyrettiğimiz sürece kaybeden biz olacağız, halklarımız olacak. Çünkü ayaklarına gülsuyu dökülerek ülkemize gelen 50 bin Selefi şeriatçı aynı şekilde gitmeyecek. İktidar, ülkemizde büyüyen isyanı savaşla boğmanın hesabında. Asıl sorun bu.

DAİŞ ve Direniş
Ferhat Aktaş / Ortadoğu

DAİŞ ve Direniş

DAİŞ-Ebubekir el Bağdadi çizgisi, Bin Ladin-el Kaide tarzının değişen coğrafi- siyasal koşullara göre güçlendirilmiş haliyle devamıdır ve emperyalist-siyonist güçlerin hizmetindedir. Bölgesel Suriye savaşı 2012 yılından itibaren Suriye halkının kendisine karşı yürütülen vekâlet savaşına dönüştü. Bu savaşa karşı Rojava halkının ve YPG’nin direnişi -ÖSO gibi kof müttefiklere rağmen- devam ediyor.

Hayaller Stalingrad, gerçekler Washington
Anti-emperyalizm / Enternasyonalizm

Hayaller Stalingrad, gerçekler Washington

Alman emperyalizminin özene bezene yaptığı, Kobanê’den de geçen Berlin-Bağdat demiryolu kendine yar olmadı. Onun pişirdiği yemeği sonradan başkaları yedi. Ama asıl sorun şu ki geride birbirine düşmanlaştırılmış halklar bıraktı.

Belki yarın ABD emperyalizmi bölgede bu kadar güçlü olamayacak. Ama biz Ortadoğu halkları her doğan gün birbirimizin yüzüne bakarak uyanacağız.

IŞİD Ders Notları
Memleket

IŞİD Ders Notları

Madem ders çıkarmaya bu kadar meraklıyız, bu da IŞİD ders notları. Ortadoğu ve silah, faşizm ve sivil faşizm, Gezi ruhu ve Kobanê, halklar ve devrimciler… Devrimciler: Alişan olup emperyalizmin suratına patlayan da onlar, Arîn olup yoldaş sözcüğünü güzellikten çıldırtan da onlar, Nejat olup Türk bir “Kızılbaş Ermeni” olarak Kürdistan toprağına ağır bir çınar gibi düşen de onlar…

Umutlar Gezi 3. sezonda
Kürdistan / Türkiye Devrimci Hareketi

Umutlar Gezi 3. sezonda

Gezi-Lice-Gülsuyu’nda işaretleri görülen, adını koymakta anlaşamadığımız o ruh bir kez daha karşımızda. Bu defa ağırlıkla Kürt tarafımız ayakta. Karşılıklı her duyarsızlıkta Gezi ruhunun öldüğüne, hatta hiç olmadığına dair tespitler yapılıyor. Oysa kendi içinde çelişkileri olan büyük oranda örgütsüz bir ruhtan bahsediyoruz. Bu ruh örgütlenmezse Kobanê’den çok daha fazlasını kaybedebiliriz.

Bayram şekerleri Gezite ve Siyasol
Siyasol

Bayram şekerleri Gezite ve Siyasol

İkrime’de katledilen Arap Alevi, Filistinli ve Arap Hristiyan çocuklar için bir bayram düşlüyoruz, Kobane’deki çocuğun sınır teli olmaksızın, Suruç’a bayramlaşmaya gidebileceği bir dünya düşlüyoruz. Çocuklar bayram şekeri için kapıyı çaldığında, Hüseyin Üzmez gibilerinin kapıyı açmayacağı bir dünya.

Yandex.Metrica