Etiketler: "Fuhuş ve Fahişelik"

Yeniden Fuhuş Üzerine: Eleştirilere Dair Notlar
Aytül Fırat / Yozlaştırma Politikaları

Yeniden Fuhuş Üzerine: Eleştirilere Dair Notlar

Geçtiğimiz sene başlayan “fuhuş mu ve seks işçiliği mi” tartışmasına iki yazıyla katılan Aytül Fırat, yazılarına gelen eleştirileri değerlendirdi.

Fotoğraf: Erdal Kınacı. Fotoğraf sanatçısı Kınacı'nın, iki yılda 22 genelev dolaşarak fuhşa itilen kadınların hayatını fotoğrafladığı serisinden bir kare.
Polemik / Yozlaştırma Politikaları

Fuhuş, seks işçiliği: Sözcüklere vurulmuş düzen damgası

“Seks işçiliği” kavramı, liberal teoriler olan “özgür seçim” ve kişinin bedeninin kendi mülkü olduğu mantığına yaslanır. Buna göre, arz-talep ilişkisinin doğduğu ve pazarlamanın yapıldığı tüm alışverişler meşru bir iş alanıdır.

Esir (The Captive), Jan Baptist Huysmans (1826-1906, orijinali için tıklayın)
Siyasol / Yozlaştırma Politikaları

Kavram istismarları: “Seks İşçiliği” ve Devrimci Ahlak

Yaz aylarında gerçekleşen bir tartışmayı hatırlıyoruz. Burada Barış Yıldırım’ın aynı tema etrafındaki iki yazısını yeniden düzenleyerek birlikte yayımlıyoruz. «“Seks işçileri” kimlerdir ve bazı solcular köleliği neden savunur?» yazısı Sarıgazi’deki olay etrafında koparılan gürültünün kavramsal arka planını tartışırken «Devrimci ahlak, seks işçiliği ve başka kavramsal istismarlar» bu yazıya verilen iki “örtülü” cevabın aynı liberal teoriyi üretişini sorguluyor.

Bir lincin teorik sefaleti
Polemik / Türkiye Devrimci Hareketi / Yozlaştırma Politikaları

Bir lincin teorik sefaleti

Yaz aylarını gereksiz bir tartışmayla bölen “seks işçiliği”/fahişelik ve devrimci ahlak tartışmalarını eski ve yeni yazılarla hatırlıyoruz. Her koldan araştırmacı için bir “maden olay” olan bu tartışma kuramsal açıdan müthiş bir fakirlik sergiliyordu. Biz bu linç girişiminin teorik sefaletini unutmayacağız, okurlarımız da unutmasın isteriz.

Yandex.Metrica