Etiketler: "Devrimciler ve Cephe"

Düzenle devrim arasında durmak
Türkiye Devrimci Hareketi / Yasalcılık / Reformizm

Düzenle devrim arasında durmak

Sola eğilim duyan ama 7/24 militan da olmayan insanlar devrimcilerin içinde olduğu kitle örgütlenmelerinin yokluğunda nerde ne yapacaktır? Çok açık, sağa dönecek, karşısına çıkan ilk düşünceyle ilişkiye girecektir.
Seçimlere beş kala CHP ve onun solunda yerini almaya hazırlanan HDP’yi konuşalım. Bu seçimde ortaya çıkacak en önemli sonuç Erdoğan’ın başkanlığı değil bu olacak çünkü.

Sosyalistlerin tarihine yaklaşım sorunu
Polemik / Türkiye Devrimci Hareketi / Vehbi Ersan

Sosyalistlerin tarihine yaklaşım sorunu

Gezi ayaklanması, sosyalist hareketin yarım asırlık dönemini, tarihe karıştırmış olabilir.

Umutlar Gezi 3. sezonda
Kürdistan / Türkiye Devrimci Hareketi

Umutlar Gezi 3. sezonda

Gezi-Lice-Gülsuyu’nda işaretleri görülen, adını koymakta anlaşamadığımız o ruh bir kez daha karşımızda. Bu defa ağırlıkla Kürt tarafımız ayakta. Karşılıklı her duyarsızlıkta Gezi ruhunun öldüğüne, hatta hiç olmadığına dair tespitler yapılıyor. Oysa kendi içinde çelişkileri olan büyük oranda örgütsüz bir ruhtan bahsediyoruz. Bu ruh örgütlenmezse Kobanê’den çok daha fazlasını kaybedebiliriz.

28 Ocak 1980, DİSK mitingi, İzmir-Alsancak (fotoğraf: Kadir Can)
Che'nin Çantası

Devrimciler ve Cepheler

Cephe tartışmaları sosyalizme gidecek yolun tartışılmasıyla neredeyse yaşıttır ve sınıf ittifakı tartışmasının en önemli parçalarından biridir. Bu kavrama en özgün katkılardan birini yapan Mahir Çayan ve THKO ile THKP-C gerillalarının birlikte çatıştığı Kızıldere’den en geniş halk kesimlerinin yarattığı Gezi İsyanları’na Cephe tartışması güncelliğini bütünüyle koruyor.

Yandex.Metrica