Etiketler: "Barış Yıldırım"

Gezi’den Referanduma: Yolu Nerede Yitirdik?
Faşizm / İsyan/Direniş/Mücadele

Gezi’den Referanduma: Yolu Nerede Yitirdik?

Dünya devrimlerinin kapısını açan bir soruyu Lenin sormuştu: “Ne yapmalı?” Türkiye’den bir devrimci önder, 1980’lerin sonlarına doğru başka bir soru sordu: “Yolun neresindeyiz?” Sorular devrimci süreçler için önemlidir. Bugün sormamız gereken soru şu: Yolu nerede yitirdik?

Ayaklanma (L'Emeute), Honoré Daumier (1848 - 1879 arasında)
Felsefe / Marksizm-Leninizm

Solun Ruhu

Sosyalist hareket birbirinin içinden doğan, öncekini reddetse de mirasını omuzlarında taşıyan bir dizi gelenekten oluşur. Solun ruhu dönemden döneme farklılıklara uğrar. Romantik ruhtan, ekonomi politik ve örgütçü ruha, ideoloji tartışmalarından gerillaya ve radikal demokrasiye kadar solun ruhunun hikâyesi.

Silahlara karşı güller, ne kadar etkili?
Silahlı Mücadele

Savaş neden çıkmıştı?

Kaç müzakere, kaç antlaşma yapmış, kaç taviz almış olursak olalım, sonunda karşı tarafın iradesini kabul edeceksek, bu, savaşı ortaya çıkaran koşulların az çok devam edeceği anlamına gelir. Kürdistan’da savaşın bitmesiyle değil yalnızca daha kanlı bir biçimde yeniden başlamak üzere ertelenmesi ile karşı karşıya olabiliriz.

Devrim Nedir ve Onu Neden Çok Severiz?
Marksizm-Leninizm

Devrim Nedir ve Onu Neden Çok Severiz?

Grup Yorum ve “Rojava/Kobanê Devrimi” tartışması üzerine: Devrimi sevmemiz normal, çünkü çok güzel bir şey, ama keşke kendisini adından daha çok sevseniz. Siz “radikal demokrat”larsınız, devrime karşısınız, bu gerçekle barışın artık. Bütün radikal demokrasi teorisi zaten devrim teorisine karşı yazılmıştır. Kendinize gelin.

Venezuela'da protestocuların yanı sıra hükümet yanlısı on binler de sokaklarda.  Halk komiteleri "Colectivos" ("Kolektifler")  Chavez'in resimleriyle eylemde.
Anti-emperyalizm / Güney Amerika / Marksizm-Leninizm

Diren Venezuela

Kürt hareketinin ABD ve Barzanîlerle ilişkilerini eleştirirken #DirenKobanê dememizi anlamayanlar vardı. Onda da Venezuela’da bir türlü pervasız “devrimci” ve sosyalist “adımları” atmayan Venezuela yönetimini eleştirirken #DirenVenezuela demede anlaşılmayacak bir şey yok. Dayanışma ezilenlerin yalnızca inceliği değil ödevidir, eleştiri ise bu ödevin olmazsa olmaz başlıklarından biri

Devrimcilerin öyküsünü anlatmak: Yaşar Kemal okulundan bir yazar
Türkiye Devrimci Hareketi

Devrimcilerin öyküsünü anlatmak: Yaşar Kemal okulundan bir yazar

Edebiyatımızın İnce Memed’ini anıyoruz

Yaşar Kemal romanları bu coğrafyanın her köşesini, bu toplumun her kesimini kat eder, sosyalist devrimcilerden başka. Bu büyük dengbêjin ölümünden sonra şu soru karşımızda duruyor: Yaşar Kemal’in eksik bıraktığını onun okulundan aldığımız derslerle nasıl tamamlayabiliriz? Yazarımız Deniz Faruk Zeren’in öyküleri bu soruya bir cevap önerisi getiriyor.

Kendi güvenliklerini almak için kadın öz-savunma birliklerinin kurulduğu Hindistan'da taciz ve tecavüzlere karşı bir eylem
İsyan/Direniş/Mücadele

Halkın bedeni, halkın kararı: Gündelik hayata devrimci müdahale

Hayatın her anı, ölümün her biçimi bize diyor ki: Silahlı ve örgütlü kötülüğe karşı örgütlü halkın silahlı iyiliğinden başka direnme yolu yok. Kiç hassasiyetlerle kafayı dumanlamak yerine kıçını kaldırıp hâkim sınıflara ve onu besleyen, onun beslediği kültüre karşı durmak şart. Godot’yu devrimci bir mekanizmayla yaşam sahnesinin tam ortasına indirmemiz gerek.

Yarım Kalmış Bir Şarkı () kitabının kapağını da süsleyen Belfast'taki meşhur duvar resmi (mural)
İrlanda / Kitap

Yarım kalmayan şarkılar: Bobby Sands

“Bütün cephanenizin altını üstüne de getirseniz, ezilmeyi reddetmiş bir adamın karşısına dikecek hiçbir şey bulamazsınız.” Ülkemiz solunda Che Guevara’dan sonra en çok tanınan enternasyonal devrimci Bobby Sands hakkındaki en kapsamlı inceleme Türkçede Yordam Kitap tarafından yayımlandı. Kitap, ülkemiz sol okuru için paha biçilmez bir “karşılaştırmalı devrim siyaseti” ders kitabı olmakla kalmıyor, içerisi ve dışarısıyla “kendimize” bakmamız için de muazzam bir ayna oluyor.

Filistin devrim önderlerinden CORC HABAŞ ya da kimi zaman yazılan ismiyle George Habbash (Ağustos 1926-26 Ocak 2008)
Ortadoğu

Tarihi Filistin tarihi: Corc Habaş

Öldüğü zaman emperyalistlerin, onun adını fazla hatırlatmamak için sessiz sevinçlere gark olduğu, çoklarına “Filistinli teröristlerden biri işte” diye öğretilen Corc Habaş’ın tarihi zaferler ve yenilgilerle dolu Filistin’in tarihidir. Yenilgi, kabul edilmediği sürece zafere dönüşmeye muktedirdir. “Devrim için savaşan sosyalistler” içinse bu muktedirlik, mukadderattır

Sol Kinizm, Kinik Solculuk
Felsefe / Polemik / Türkiye Devrimci Hareketi

Sol Kinizm, Kinik Solculuk

Son günlerin kurşuna dizilen 200 Yunanlı asker tartışmasından yola çıkıyorum, ama aklımda güya “zeki” mizahın yol arkadaşlarını gözden düşürme aptallığı var. Kinizm, kinik mizahın en çapsızı, solu itibardan düşürme yarışı, birbirimizin açığını bulma telaşı… Yapma. Sen rakibini gözden düşürdüğünü sanırsın, düşen toplam seviyemiz olur.

Yandex.Metrica