EnternasyonalizmGüney AmerikaJose Gregorio Bracho Reyes

Gökçe’nin Venezuela yalanlarını çözümlerken

Venezuela Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes’in Deniz Gökçe’nin yalanlarına cevabı:
Venezuela faşist sağının halka yaptığı çağrı neden başarısız oluyor? Bizi iktidardan şiddet yoluyla indirmeye çalışanların neden yalnız kaldıkları yeterince açık mı?


Venezuela‘ya yönelik saldırıların bir ayağı da düzenli olarak gazetecilere çarpıtma, yalan ve karalamalarla dolu yazıların yazdırılması.

1993-1994 arasında TÜSİAD ekonomi danışmanlığı, halen de çok sayıda şirkette eğitim ve konjonktür danışmanlığı yapan Deniz Gökçe de aldığı paranın karşılığı işini yapıyor. (Deniz Gökçe’nin yazısı)

Venezuela Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes‘in Deniz Gökçe’ye cevabını yayınlıyoruz:

Venezuela arma

Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti arması

Sayın Gökçe, sizin yazar, araştırmacı ya da gazeteci değil sadece paralı bir asker olduğunuz zaten biliniyor. Ateş ediyorsunuz ve hedefiniz umurunuzda bile değil, çünkü size para verenlerin emirlerini yerine getiriyorsunuz. Sizin için yazarlık etiğinin hiçbir anlamı yok. Aynen böyle, size bir tarih dersi daha vermek düşüyor bana, sizin eğitiminiz beni ilgilendirdiği için değil, ama sevmeyi öğrendiğim bu ülkenin saygıdeğer okurlarına gerçekleri anlatmak için bunu yapmak zorundayım.

Size dikte edilen rakamları Venezuela’nın ekonomik gerçekliği olarak yansıtarak hükümetimizi karalamak amacıyla bir papağan gibi tekrar ediyorsunuz. Tüm Türkiye’nin bildiği gibi sizin niyetiniz gerçeklerin anlaşılmasına yardımcı olacak bir analiz yapmak değil; size kamuoyunun kafasını karıştırmanız için para ödeniyor, çünkü siz emperyalistlerin çıkarlarının, daha dengeli ve adil bir dünyanın inşasına engel olmaya çalışanların hizmetindesiniz. Ancak okurlarınıza saygımdan dolayı, bilmediğiniz ve yok saydığınız halde hakkında yazmakta ısrar ettiğiniz Venezuela gerçekliğini anlamanıza yardımcı olacak bazı rakamlara işaret edeceğim.

Siz Nicolás Maduro liderliğindeki Devrimci Hükümet’in ülkem hakkında çizdiğiniz bu çalkantılı ve olumsuz tabloya rağmen neden hala düşmediğini hiç kendinize sordunuz mu? Merak etmiyor musunuz? Uluslararası faşizm tarafından desteklenen Venezuela sağının seçim ya da şiddet yoluyla gücü ele geçirememe nedenlerine ilişkin bazı ipuçları vereceğim.

“Caracazo”nun ne olduğunu duydunuz mu? Geçtiğimiz şubat ayında, Venezuelalıların, IMF ve Carlos Andrés Pérez yönetimindeki ABD kuklası hükümet tarafından dayatılan neoliberal şok politikalarına karşı başlattıkları halk isyanının 26’ıncı yıldönümüydü.

O sabah açlıktan çaresiz kalmış ve korkunç bir sefalet içinde boğulmuş olan halk, yüzyıllardır katlanmak zorunda kaldığı tarihi borcu tahsil etmek için çıkıp süpermarketleri yağmalamaya karar verdi. Kendiliğinden gelişen bu halk isyanı 27 Şubat’tan 8 Mart’a kadar sürdü. Binlerce insan hayatını kaybetti çünkü sağcı hükümet, orduyu sivil halka ateş etmesi için sokaklara çıkararak kanla ve silahla bu isyanın bastırılması emrini verdi.

1999 yılında, Devlet Başkanı Chávez (özgür bir ortamda yapılan seçimler sonucunda halkın verdiği yetkiyle) hükümetin başına geçtiğinde Venezuela’daki (dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan ülkedeki) yoksulluk oranı %55,6 gibi skandal bir orana ulaşmıştı ve Venezuelalı ailelerin 25,5%’i aşırı yoksulluk şartlarında yaşıyorlardı.

Devrimci Bolivar Hükümetinin gelişiyle bu rakamlar gözle görülür bir şekilde değişti ve yoksulluk 50%den fazla azaltılarak %26,5’e düştü. Aşırı yoksulluk oranı %7’ye düştü. Bu iyileştirme sihirle değil somut eylemlerle ve milyonlarca dolarlık sosyal yatırımla başarıldı. Ancak bütün Venezuelalıların sahibi olduğu petrolden elde edilen artı değerin halkla paylaşılması siyasi kararı alındığında başarıldı.

Haziran 2013’te, FAO (BM Gıda ve Tarım Örgütü) Bolivarcı Hükümet’in açlığa karşı açtığı savaştaki ilerlemesinden dolayı Devlet Başkanı Nicolás Maduro’ya takdirlerini sunduğunda siz neredeydiniz? Merkezi Roma’da bulunan bu prestijli örgüte göre, sosyalist hükümetin iktidara gelişinden bu yana Venezuela’da protein ve kalori tüketimi %50 oranında arttı. 1999 yılında %13, 5 olan çocuklarda yetersiz beslenme oranı %5’in altına indi. Genel olarak gıda tüketimi son 12 yılda takriben %80 arttı. Kişi başına düşen yıllık et tüketimi ise 30 kilodan 90 kiloya çıktı.

Bilmeniz gerekir ki, Bolivarcı Hükümet’ten önce Venezuela’daki emeklilerin sayısı 300 bini geçmiyordu, bugün ise bu rakam 2,5 milyonu geçmiş durumda.

Venezuela’da 2 milyona yakın korkunç bir konut açığı vardı. Türk firmalarının da çok verimli bir şekilde çalıştığı “Büyük Konut Misyonu” uygulaması sayesinde, Hükümetimiz düşük gelirli ailelerden bir dolar bile almadan 675.991 adet konut teslim etti. Bu politikalar sizin adlandıracağınız gibi popülist politikalar değil sosyal adalet arayışıyla gerçekleştirilmiş eylemlerdir, çünkü Venezuela artık hepimizin, çünkü adaletsiz kapitalist toplumun tarihte dışladıklarını koruyan bir hükümete sahibiz.

Sizin gibi sistemin hizmetindeki teknokratlar ve demagoglar çok önemli bir şeyi göz ardı ediyorlar; size sunduğum yoksulluk ve aşırı yoksulluk oranları yalnızca parasal geliri içeriyorlar. Aynı zamanda çok önemli bir şeyi de hesaba katmak zorundayız, gayri nakdi yardımlar ve Devlet Başkanı Chávez’in deyimiyle “iyi yaşam”a ulaşmamıza yardımcı olan hizmetler sunan hükümet sayesinde Venezuela’daki sıradan insanların yaşam kalitesi çok büyük oranda arttı. (“el buen vivir” / “iyi yaşam”) PNUD tarafından tanınıyor ve İnsani Gelişme Endeksi’ni yansıtıyor.)

Devrimci Bolivar Hükümeti 2003 yılından bu yana, hiçbir şekilde ayrım yapmadan tüm Venezuelalılar için tamamen ücretsiz sağlık hizmetini ve gıda sübvansiyonlarını garantiye almak amacıyla bir dizi “Sosyal Misyon”u hayata geçirdi. Böylece, nüfusun yüzde 54’ünden fazlası “Mahalle İçindeki Misyon” aracılığıyla ücretsiz sağlık hizmeti alıyor.

Venezuela’da bugün nüfusun %47’si kamuya ait süpermarketler ağı (MERCAL, PDVAL, BICENTENARIO) sayesinde %44’e varan indirimlerle sübvansiyonlu gıda alabiliyor. Muhalefete yakın istatistik ve anket şirketi DATANÁLISIS’in verilerine göre, kamuya ait süpermarketler zinciri Venezuela’daki gıda satışının yüzde 47,3’ünü gerçekleştiriyor.

İnanın bana size daha fazla veri sunabilirim ancak uzatmamak için burada kesmeliyim. Umarım tüm bu veriler neden faşist Venezuela sağının hükümetimizi iktidardan düşürme ve Bolivarcı Devrim’in önünü kesme isteklerine, içinde bulunduğumuz korkunç krize rağmen neden ulaşamadıklarını anlamanıza yardımcı olur. Bu kriz bize karşı ilan edilen ekonomik savaş, petrol fiyatlarındaki büyük düşüş (ki bu düşüş jeopolitik nedenlerden kaynaklanmaktadır, piyasadan değil), istifleme yoluyla üretilen yapay kıtlık ve faşist Venezuela sağının uluslararası destekle temel ihtiyaç ürünleri kaçakçılığı yapması nedeniyle yaşanmaktadır.

Şimdi anlıyor musunuz insanlar neden sizin gibi kurtuluşun sağa kaymakla olacağını düşünenlere katılmıyorlar?

Anlıyor musunuz sağ neden halka yaptığı çağrıda başarısız oluyor? Bizi iktidardan şiddet yoluyla indirmeye çalışanların neden yalnız kaldıkları yeterince açık mı?

Sadece bir tane basit nedenden dolayı: halk halkı devirmez!

Çeviri: Evin Deniz

Venezuela ve Latin Amerika solu üzerine yazılarımız

 

Etiketler: , , , ,

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yandex.Metrica